KRÁLÍCI

 

Úvod

Anatomie králíka

Tvar

Kalifornský

Kuní velký hnědý

Zakrslý beran

Výroba králíkárny

Nemoci králíků

Kontakt

Další zvířata:

- křepelky

- slepice

Prodej

Odkazy

 

počítadlo.abz.cz

Vsevjednom.cz

 

Nemoci králíků

        Myxomatóza
Je vyvolána virem. Většina postižených králíků umírá.
Projev: uzlovitá zduření v podkoží hlavy, na boltcích, puse, kolem nosu (mohou ztěžovat dýchání), kolem pohlavních orgánů, výtok z očí, nateklá víčka. Příznaky se objevují po 4-14 dnech od nakažení. Prevence: je stejná jako u králičího moru. V místech výskytu těchto chorob či pobytu králíka na venkově očkovat již v 10. týdnu života, znovu v 6 měsících a pak každých dalších 6 měsíců. Imunita po očkování přetrvává 4 - 6 měsíců. Někteří veterináři uvádějí, že stačí očkování 1x do roka zjara, zkušení chovatelé však doporučují každých 1/2 roku. Názory na to se různí. Tuto nemoc šíří hlavně bodavý hmyz. Vir se ničí při teplotě nad 80 stupňů (pro dezinfekci příslušenství).

Léčba: šance na léčení jsou malé.

        Králičí mor (zánět plic)
Virová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Králíci umírají v křečích s příznaky dušení. Přenos choroby se odehrává přímým kontaktem či bodavým hmyzem.
Prevence: hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry. Imunita po očkování přetrvává zhruba 6 měsíců. Pro očkování se používá např. inaktivovaná vakcína proti moru králíků, vyráběná firmou Bioveta Ivanovice na Hané. Očkuje se buď samostatně, nebo kombinovanou vakcínou spolu s Myxomatozou.
Léčba: prakticky žádná .. je to smrtelná nemoc a králíček umírá rychle.

      Kokcidióza
Je onemocnění způsobené parazity. Kokcidie poškozují králíkům sliznici střev či jater. Přenáší se trusem nebo krmením z míst, kam chodí divocí králíci. Králíci hubnou, mají, vypoulené oči, bledé oční spojivky a nahrbený hřbet, přestávají jíst, v pokročilém stadiu mají mírně nafouklé břicho a střídavě zácpu / průjem.
Prevence:
* Pravidelné podávání kokcidiostatik i občasné přeléčení Sulfakombinem (již se nevyrábí) Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 bio pomůže proti kokcidiím.
* Při krmení králíků senem (namísto trávy) po celý rok se může kokcidióze předejít.
* Proti kokcidióze je účinný z přírodních prostředků také černobýl, který někteří chovatelé v létě přidávají do zeleného krmení.
* Někteří tlumí kokcidiozu octem, dá se čas od času použít i preventivně (ocet - dávkování 1 pol. lžíce na 1 litr vody 3 dny za sebou + dostatek sena, zrní a vody a vyměňovat po dobu léčby pravidelně podestýlku).

 Preventivně lze podávat Acidomit - okyseluje gastrointestinální trakt, a tím nepříznivě působí na kokcidie a tudíš příznivě na zdraví králíka.
 

Léčba: podávání Sulfakombinu Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 dle přiloženého návodu k použití.
S kokcidiozou je to ale složitější, protože nositeli jsou téměř všichni dospělí králíci, aniž by měli příznaky onemocnění. Na druhou stranu nakažení kokcidiozou a rozvoj nemoci způsobují určitá stádia vývoje kokcidií.

       Infekční rýma
Viry napadají dýchací ústrojí. Projevuje se výtokem z nosu a kýcháním či frkáním. Nemoc se snadněji vyvine v prašném prostředí, tam kde je průvan nebo při přehřátí králíků. Vhodná je návštěva veterináře a léčba. Je možno zaměnit s obyčejnou rýmou ale je lépe nemoc nepodceňovat.

Prevence: Preventivně je možno dávat vitamíny A, E, C - samozřejmě ve formě vhodné pro králíky, a úprava prostředí.
Infekční rýmu může komplikovat bakteriální infekce pasteurely či streptokoky, pak bývá průběh nemoci horší. V takovém případě se podle některých pramenů infekce likviduje antibiotiky (penicilin, streptomycin, oxymykoin).
 

Léčba: dle rad veterináře, zpravidla antibiotiky.

        Nadmutí
Může být způsobeno zeleným krmením, které bylo zapařené, mokré nebo moc studené. Některé rostliny, jako např. kapusta, salát či jetel mohou ve větším množství rovněž způsobit nadýmání.
 

Prevence: předcházet výše uvedeným příčinám.
Břicho králíka je nadmuté jako u zácpy, jen je způsobeno plyny. Nadmutí způsobuje dýchací potíže, takže králík si často lehá.
 

Léčba: odstranit krmení a vyhledat veterináře. Nadmutí může být pro králíkův život nebezpečné. Při kokcidioze se může vyskytnout nadmutí, proto je dobré ověřit zda se nejedná o tuto nemoc, případně hned podat sulfadimidin či jiné kokcidiostatikum.
 

       Prašivina (ušní svrab)
Je to parazitální onemocnění způsobené roztoči.
 

Prevence: Pravidelně je třeba uši kontrolovat. Postižená místa: uši, nos.
Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. Když nemoc postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je podstatné začít s léčbou včas.
 

Léčba: postižená místa potírat stolním olejem (možno použít také Arpalit či očkovat). Ošetřuje se též antiskabiotikem (preparát Ivomec) - injekce. Důležité je po léčbě vydezinfikovat klec a vybavení klece, aby se nemoc znovu neobjevila. Skrytá forma ušního svrabu může natolik dráždit samice, že v době porodu zlikvidují právě narozená mláďata.

Zdroj: www.kralici.cz v některých částech upraveno

      Kožní svrab nebo-li kožní prašivina - Dravčíkovost

Je parazitální onemocnění způsobené jiným druhem roztoče než je vyvolán ušní svrab.

Projev: Projevuje se svěděním, králík má snahu se škrábat, je neklidný, vypadávají mu chlupy s lupy na postižených místech. Na toto onemocnění jsou vnímaví zpravidla dospělí samci.       

Léčba: Králíka nemusíte brát k veterináři. Stačí vzít chlupy s postiženého místa a požádat o vyšetření pod mikroskopem. Po prokázání původce onemocnění se léčí stejným způsobem jako u ušního svrabu - Ivomec - injekce pod kůži. Důležité je vydesinfikovat kotec.