KRÁLÍCI

 

Úvod

Anatomie králíka

Tvar

Kalifornský

Kuní velký hnědý

Zakrslý beran

Výroba králíkárny

Nemoci králíků

Kontakt

Další zvířata:

- křepelky

- slepice

Prodej

Odkazy

 

počítadlo.abz.cz

 

Plemenitba - Kuní velký hnědý

            Když jsem asi tak před dvaceti lety začínal s chovem kuních, sehnal jsem si samičku a před nákupem samečka stejné rasy jsem byl poučen dlouholetým chovatelem a posuzovatelem králíků Standou Maxou, že po spojení těchto dvou ras můžu očekávat ve vrhu krom kuních králíků také dva kominíky nebo-li homozygoty.

            Homozygot - slengově kominík je kuní králík tmavě zbarvený. Při tomto zbarvení nejsou vidět kuní znaky a tento králík není vhodný na výstavy. Pokud se tento králík ocitne na výstavě, nebude klasifikován. Neznamená to, že by byl chovu neschopen. Tito králíci jsou chovu schopny, ale do rodokmenu místo klasifikace se píše homozygot.

            K plemenitbě se u kuních králíků využívá kalifornských králíků. Tuto informaci jsem s radostí přijal, protože kuní králík nebyl tak rozšířen jako kalifornský. Bohužel není rozšířen dosud.

            Chovatelé tohoto plemena mají na výběr 4 kombinace:

Při připuštění KuV x KuV by se v ideálním případě mělo narodit z 8 mladých 2 homozygoti, 2 kalifornský a 4 kuní králíci.

Při připuštění KuV x Kal by se mělo objevit půl vrhu kuních a půl vrhu kalifornských.

Připuštěním KuV homozygot x Kal by měli mít všechny mladí  kuní zbarvení.

Poslední možnost, která se zde nabízí je spojení KuV homozygot x KuV. Z tohoto zbarvení bych očekával půl homozygotů a další polovinu KuV.

            Barva kuního králíka má imitovat zbarvení divoké kuny. Bohužel  toto zbarvení se u těchto králíků vyskytuje díky línání asi jen dva měsíce v roce. Proto je tento králík tak málo vidět na výstavách. Dále se složitě utváří kolekce díky kombinaci ras v plemenitbě. Ne vždy je vrch ideálně rozdělen na KuV a Kal. Další negativizmem tohoto zbarvení je pozdní konečné zbarvení. Králík se dobarvuje do relativně konečného zbarvení ve věku pěti měsíců, a tato barva se po přelínání může změnit.

            Obecně u králíků KuV i Kal platí, že zbarvení v létě není totožné se zbarvením v zimě. Proto je vhodné králíky, které jsme vystavovali v létě umístit na výstavu ještě v zimě. Na letní výstavě můžeme u kalifornských králíků vidět neohraničenou masku nebo maska má nádech stříbřitosti. V zimě ten samý králík bude mít masku krásně ohraničenou bez známek bílých chloupků v černé barvě. U kuních můžeme ztratit body u zbarvení "nevýrazné kuní znaky" nebo posuzovateli bude jeho zbarvení připadat jako homozygotní. Po přelínání ten samý králík bude mít perfektní barvu s kuními znaky. Tímto můžeme na jedné výstavě ztratit nebo naopak získat body za zbarvení.